Drzewa w Siewierzu

  Zainteresuj tematem więcej osób:


Strona 3 z 5

Delfinka 30-08-13 15:28

Czułabym się tak jak się czuję przed każdym parkiem lub placem, który nie jest mój ale jest czyjś, jest czyjąś prywatną własnością. Ty szanujesz czyjąś własności?

Odpowiedz Cytuj
Oszołomka 31-08-13 10:19

Własność należy szanować. Ale wejście do lasu, wejście do parku, dostęp do plaży nad jeziorem, dostęp do plaży nad morzem nie należy zagradzać. Muszą być ogólnodostępne. Nie tak dawno w telewizji w godzinach rannych słyszałam jak leśnik z Lasów Państwowych z Kielc szczycił się tym, że mają piękne lasy, a drzewostan jest nawet w wieku 200-300 lat. Dlaczego więc nasi leśnicy twierdzą, a słyszałam to znowu ostatnio, że drzewostan na "Rejentowskich Górkach" jest już w wieku rębnym i należy go wyciąć. Czy przypadkiem nie chodzi tutaj o coś innego. Czy w Siewierzu znajdzie się drzewo Sobieskiego związane z odsieczą wiedeńską. Myślę, że na pewno takie było. Czy u nas znajdzie się drzewo, stare piękne, które może uczestniczyć w konkursie na najpiękniejsze drzewo ?.

Odpowiedz Cytuj
Ex-urzędas 03-09-13 11:19

Proponuję wystąpić o udostępnienie informacji publicznej na temat tych drzew - czy była decyzja, z jakich powodów je wycięto itp. Mam nadzieje, że stare wierzby koło zamku nikt nie ruszy...

Odpowiedz Cytuj
Oszołomka 23-09-13 15:16

29.08.2013r pisałam o zagrodzonym zbiorniku wodnym w którym się kiedyś kąpałam, teraz są tabliczki z napisem Teren prywatny Hotel Podkowa. Zastanawiam się czy na pewno. To co znalazłam nie daje podstaw ku temu. Własność gruntów pokrytych wodami regulowana jest w Prawie wodnym różnie w zależności od tego, czy są to grunty pokryte wodami stojącymi czy wodami powierzchniowymi płynącymi, a własność tych ostatnich jest zależna od tego, czy są to grunty w granicach linii brzegu czy poza tą granicą. Prawo wodne reguluje wyłącznie sprawy gospodarowania gruntami pokrytymi wodami powierzchniowymi płynącymi. Wszystkie śródlądowe wody powierzchniowe płynące stanowią własność Skarbu Państwa, a prawa właścicielskie w stosunku do tych wód, stosownie do regulacji zawartych w art. 11 Prawa wodnego wykonują: Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, dyrektor parku narodowego oraz marszałek województwa, jako zadanie z zakresu administracji rządowej, wykonywane przez samorząd województwa. Z powierzchniowych wód śródlądowych stanowiących własność Skarbu Państwa może korzystać każdy, w ramach powszechnego korzystania z wód, tj. do zaspokajania potrzeb osobistych, do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz na określonych zasadach również do amatorskiego połowu ryb. Aby umożliwić powszechne korzystanie z tych wód, stosownie do przepisu art. 27 Prawa wodnego, wzdłuż linii brzegu cieków i jezior naturalnych musi być pozostawiony pas szerokości nie mniejszej niż 1,5 m, umożliwiający dojście i poruszanie się wzdłuż wód. W myśl przepisu art. 14 ust. 1 Prawa wodnego, grunty pokryte wodami powierzchniowymi stanowią własność właściciela tych wód. Definicja tych gruntów została precyzyjnie określona w przepisach art. 9 ust. 1 pkt 4a oraz art. 14 ust. 1a ustawy. Przez grunty pokryte wodami powierzchniowymi ustawa rozumie te grunty, które tworzą dna i brzegi cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych w granicach linii brzegu. Po wykonaniu urządzeń piętrzących i spiętrzeniu wody w sztucznym zbiorniku wodnym, usytuowanym na wodzie płynącej, zalane wodą grunty nie stają się gruntami pokrytymi wodami powierzchniowymi płynącymi i nie przechodzą na własność Skarbu Państwa. Wygląda na to że grunty są nadal Spółki, a dostęp do wody powinien mieć każdy.

Odpowiedz Cytuj
Zaniepokojona 27-10-13 17:26

Nie tak dawno, bo w czasie bitwy o zamek siedziałam na ławce pod pięknym drzewem, nie dość, że pięknym to jeszcze ciekawym przy zwodzonym moście prowadzącym na zamek. Lał się wtedy żar z nieba, a dla ochłody w cieniu jego i nie tylko ja usiadłam. A dzisiaj stwierdziłam, że go już nie ma, że go wycieli niedawno. Podziwiałam wtedy to drzewo, bo miało kilka, może sześć, może więcej pni na jednym korzeniu. Czy nikt nie pilnuje drzewostanu w Siewierzu ?. Czy wszystkie piękne drzewa muszą być wycięte ?. Opamiętajcie się.

Odpowiedz Cytuj
Kornik 28-10-13 10:02

No i tak jak pisałem w pierwszym poscie wycieli tą wierzbę koło Spgk - madafaki jakich mało

Odpowiedz Cytuj
Zaniepokojona 28-10-13 13:10

Zezwolenie na wycinkę z terenów prywatnych wydaje Burmistrz. Zezwolenie na wycinkę drzew w pasie drogi powiatowej wydaje Burmistrz. Zezwolenie na wycinkę drzew z pasów dróg gminnych wydaje Starosta tel 32 3680775. Starosta nie przypomina sobie, aby wydawał zezwolenie na wycinkę drzew na skwerku na rozwidleniu dróg na Myszków i Zawiercie zadzwoni do Urzędu w Siewierzu. Wniosek o wycięcie drzewa przy moście zwodzonym na zamek do Konserwatora Zabytków dała Pani M. Zdeb z Urzędu Miasta i Gminy w Siewierzu, twierdząc, że zagrażało bezpieczeństwu ludzi. Nie jest to osoba z referatu ochrony środowiska. Zapytałam ile ostatnio ludzi zostało w Siewierzu poszkodowanych przez drzewa, nie było nikogo. Czy nie lepiej się ubezpieczyć od takich zdarzeń jak szkody wyrządzone przez drzewa niż bezmyślnie i nagminnie je usuwać ?. Pan który przyjmuje wnioski kierowane do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest dzisiaj nieobecny, ale urzęduje pod nr 32 256 48 58 wew 30 Ostatnio modne są parkiety z kawałków różnych drzew. Wyglądają pięknie, jak piękne dywany, nie potrzeba już innych przykryć. Takie parkiety ostatnio widziałam w pewnym domu. Może to komuś się podoba, chwali się nimi, są drogie, a ja myślę wtedy, ile drzew może niepotrzebnie zostało dla tego parkietu ściętych.

Odpowiedz Cytuj
Burmistrz 28-10-13 16:06

Zarówno droga na Myszków jak i na Zawiercie - to są drogi krajowe. Więc starosta może nic nie wiedzieć w tym temacie.

Odpowiedz Cytuj
Zaniepokojona 28-10-13 19:48

Zezwolenie na wycinkę drzew klonów na skwerku na rozwidleniu dróg na Myszków i Zawiercie wydał Wójt Gminy Mierzęcice. Dlaczego właśnie on, to nie wiem. Trzeba wykonać wiele telefonów, aby cokolwiek się dowiedzieć. Jest takie odbijanie piłeczki, to nie ja to oni, to nie my itd. Nie dziwię się, że nie ma żadnej kontroli w sprawie drzew, bo nikt nie będzie z zainteresowanych wchodził w koszty za rozmowy telefoniczne, jeżeli kierowniczka referatu nie wie, gdzie poszedł wniosek o wycięcie drzew. A czy zamiast wyciętych drzew ktoś posadził inne na tym miejscu, też wymaga wykonania następnych telefonów i czasu.

Odpowiedz Cytuj
Kornik 30-10-13 20:25

I tak na przykład przedsiębiorca, który chce usunąć kilkudziesięcioletni dąb/klon o obwodzie 100 cm, mnoży jego obwód przez stawkę dla dębu wynoszącą 87,04 i współczynnik za grubość pnia 2,37. W sumie za zgodne z prawem ścięcie drzewa będzie musiał więc wnieść opłatę w wysokości 20 628,48 zł. Sumę tą mnożymy X3 w przypadku nielegalnego wycięcia drzewa czyli 61 885.44 100cm to nie tak dużo ok 30cm średnicy Dla wierzby -tej koło zamku- współczynnik grubosci wynosi 5.55 a obwód ona miała spory-co najmniej 3m -co przy stawce za 1cm obwodu dla wierzby to 13.16- wiec mnożymy =21 911.40 a kara to już 65 734.20 --i tyle ma zapłacic kutanoid z którego polecenia zostały wycięte te drzewa

Odpowiedz CytujWróć do tematów

Adres tej witryny: https://siewierz.istrefa.com

istrefa gmina Siewierz | istrefa powiat będziński | istrefa śląskie | istrefa Polska

Siewierz - miasto, gmina miejsko-wiejska, powiat będziński, województwo śląskie - portal lokalny
Kod pocztowy: 42-470 42-510


Info

  • Strona nie wymaga rejestracji ani logowania.
  • Każda nowa wypowiedź jest anonsowana na stronie głównej.

Szukaj...


Zgłoś problem...

Zgłoś problem techniczny związany z działaniem portalu.

Zgłoś problem