Czy to prawda, że wspólnota leśno gruntowa planuje wyciąć drzewa na rejentowskich górkach?

  Zainteresuj tematem więcej osób:


Strona 3 z 3

Miś 06-05-13 10:39

Wpisz jeszcze raz " wyrąb lasu "

Odpowiedz Cytuj
Oszołomka 06-05-13 15:18

"Wyrąb lasu" znajdę w google, ale gdzie nastąpił ten wyrąb lasu już nie napisałeś Miś! Pomogę Ci, może w ten sposób znajdziesz to miejsce. Wejdź w Google. Naciśnij u góry maps. Wybierz szukane miejsce przesuwając mapę z satelity przy wciśniętym klawiszu myszki. Kliknij dwa razy myszką, aby powiększyć szukany obraz. Ściągnij pomarańczowego ludzika i pospaceruj po Siewierzu, po jego ulicach. Może znajdziesz to miejsce. Ja wczoraj znalazłam się w okolicach hotelu Podkowa i mojego domu. Super technika.

Odpowiedz Cytuj
Miś 06-05-13 21:41

Oj naiwna , naiwna jak dziecko we mgle.... Te mapy i zdjęcia są z przed dwóch lat ( a niektóre dużo starsze ).

Odpowiedz Cytuj
Anna 08-05-13 11:32

Tak, chodzi mi o ten sam teren. Napisałam „w środku lasu”, bo teren otoczony jest ze wszystkich stron lasem. Oczywiście, że to nie jest faktyczny środek. Nie sadziłam, że będzie to odebrane aż tak dosłownie. Nie piszę, że powinno się zabraniać wstępu do lasu, tylko, że niepotrzebny jest tam parking, ponieważ są już dwa w tym rejonie. Jeśli spojrzysz na to, co napisałam, to zobaczysz, ze nie twierdzę również, że nie należy robić wiat, polan piknikowych, ławeczek czy ścieżek edukacyjnych. Tylko należy robić to z głową – zadbać o cała infrastrukturę i zatrudnić kogoś, kto to będzie nadzorował, bo inaczej będzie z tego więcej szkody niz pożytku. Jeśli chodzi o kosze na śmieci – zgadzam się z tobą Oszołomko. Zdecydowania by się tam przydały. Tylko... to wszystko może zrobić jedynie właściciel terenu, czyli spółka bądź nadleśnictwo (nie wiem kto jest właścicielem). Jeśli to spółka, to masz pole do popisu – może uda się zrealizować to, o czym tak pięknie piszesz.

Odpowiedz Cytuj
Oszołomka 09-05-13 16:43

Dla jednych potrzebą serca jest "dokopanie" Burmistrzowi, dla innych "dokopanie" Spółce, jeszcze innych potrzebą serca jest odnowienie ołtarzy w kościele, jeszcze innych wygląd budynku Spółki itd. A moją potrzebą serca jest uratowanie i zadbanie o teren "Rejentowskich Górek". To ta bezinteresowna potrzeba serca i przeznaczenie skierowała mnie do Spółki. Proszę to uszanować. Nie będzie więcej nieszczęść, nieporozumień.

Odpowiedz Cytuj
Anna 10-05-13 15:50

Ależ ja to szanuję, z czego wnioskujesz, że nie? Też nie chciałabym, żeby Rejentowskie Górki zostały ogołocone z drzew, podobnie, jak nie podoba mi się to co stało się w okolicach Podkowy. Myślę, że nikt nie ma do Ciebie o to pretensji, Oszołomko. Nie mam zamiaru nikogo opluwać - ani Burmistrza, ani Spółki. Jeśli las jest prywatny, to za wycięcie drzew odpowiedzialny jest właściciel i do niego należy zglaszać zastrzeżenia. Od jego dobrej woli zależeć będzie, jaka będzie decyzja.

Odpowiedz Cytuj
Oszołomka 10-05-13 17:55

Nie jest to prawdą, że od dobrej woli właściciela zależy czy las nie będzie wycięty. Są ograniczenia praw właścicieli lasów podyktowane potrzebami ochrony środowiska stanowiącego wartość konstytucyjną. Jako składnik środowiska, lasy są bowiem czymś więcej aniżeli przedmiotem prawa własności i innych praw rzeczowych. stanowią ono dobro ogólnonarodowe o wielkim znaczeniu społecznym. "Rejentowskie Górki" nie zgodnie z prawem zostały wprowadzone do UPUL, bo taki plan opracowuje się dla lasu o obszarze co najmniej 10 ha stanowiącego zwarty kompleks leśny. "Rejentowskie Górki" mają niecałe 5 ha. Powinna być wydana decyzja starosty na podstawie inwentaryzacji stanu lasu. Starosta wcale tego lasu nie widział, dopiero po mojej interwencji miał przyjechać i zobaczyć ten teren. Ktoś starostę wprowadził w błąd. Na takim małym obszarze nie można wykonywać rębni zupełnych na 100%, ale też już rębni zupełnych się nie wykonuje, o czym powiedział leśniczy z Nadleśnictwa Siewierz na Ogólnym Zebraniu Członków Spółki. Cieszę się. że dzięki mnie Pan się dokształcił i nie tylko, bo wcześniej mówił do mnie coś innego. Pozyskiwanie drewna powinno być niższe niż przyrost drewna w tym samym okresie aby następował stały wzrost "drewna na pniu". Przy wycince na danym obszarze pozostawia się całe grupy drzew umożliwiając schronienie roślinom i zwierzętom.

Odpowiedz Cytuj
Anna 14-05-13 12:00

Szkoda, że tak własnie nie zrobiono koło Podkowy.

Odpowiedz Cytuj
Anna 14-05-13 12:07

A nie, sorry... Doczytałam, że chodzi o małe obszary leśne. Czyli w większych kompleksach można.

Odpowiedz Cytuj
Oszołomka 14-05-13 21:41

Dziękuję Anno, że mnie (mam nadzieję) zrozumiałaś. W małym kompleksie leśnym poniżej 10 ha jakim są "Rejentowskie Górki" takich rębni zupełnych się nie wykonuje. To doprowadziło by do zniszczenia tego lasu, zwierząt chronionych tutaj przebywających na stale, roślin. Ale obecnie też w dużym kompleksie leśnym powyżej 10 ha takich rębni zupełnych też się nie wykonuje. Zostawia się kępy drzew, aby mogły schronić się zwierzęta i rośliny.

Odpowiedz CytujWróć do tematów

Adres tej witryny: https://siewierz.istrefa.com

istrefa gmina Siewierz | istrefa powiat będziński | istrefa śląskie | istrefa Polska

Siewierz - miasto, gmina miejsko-wiejska, powiat będziński, województwo śląskie - portal lokalny
Kod pocztowy: 42-470 42-510


Info

  • Strona nie wymaga rejestracji ani logowania.
  • Każda nowa wypowiedź jest anonsowana na stronie głównej.

Szukaj...


Zgłoś problem...

Zgłoś problem techniczny związany z działaniem portalu.

Zgłoś problem